Vítězné fotografie soutěže Americký západ tvýma očima

When: 30.11.2009 - 17:30
Where:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Admission: 

Volný


Main image Vítězná fotografie Tomáše Kincla

Americké centrum vyhlásilo 30. listopadu vítěze 2. ročníku fotografické soutěže Americký Západ tvýma očima. Odborná porota posoudila přes 200 fotografií od více než 50ti autorů a vybrala deset nejlepších, které jsou až do poloviny ledna vystaveny v Americkém centru.

Vítězem se stal Tomáš Kincl a jeho fotografie z Grand Canyonu. Tomáš Kincl, který působí na Katedře managementu informací Fakulty managementu VŠE v Jindřichově Hradci, fotografuje od roku 2004 a v USA už byl několikrát. Jako jediný z první desítky se nemohl osobně zúčastnit slavnostního vyhlášení, ale napsal, že ho tato země naprosto okouzlila přírodou, městy i lidmi, které na svých cestách potkal. 

„Pro fotografa je USA neuvěřitelná země, v podstatě kdekoliv lze narazit na úžasnou scenérii, kde lze strávit chvilku nerušenou davy turistů. Pak už stačí počkat jen na vhodné světlo a úspěch je zajištěný. Chvíle strávené za bouřky v Grand Canyonu v letošním létě považuji osobně za jedny z nejsilnějších zážitků,” uvedl Tomáš Kincl.

Na druhém místě se umístil Marek Vlasák z Krnova, který při vyhlášení výsledků prozradil, že si na svůj záběr zamlženého Golden Gate Bridge v San Franciscu v Kalifornii musel trochu počkat, ale pak to stálo za to.

Třetí místo obsadila Marie Dufková s fotografií nazvanou „Hearts“ (srdce) pořízenou letos v září v Antelope Canyonu v Arizoně. Pro autorku i pro porotu se její fotografie stala, jak je patrné z názvu, ,,srdeční záležitostí“.

Porota, ve složení ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina, fotograf Lidových novin Tomáš Krist a fotograf divoké přírody Rostislav Stach, se rozhodla udělit také zvláštní cenu poroty Lence Novotné za fotografii sedícího Abrahama Lincolna z Lincoln Memorialu ve Washingtonu D.C. V tomto případě, přestože se snímek odklonil od tématu, ocenila porota vtip autorky.  

Čtvrté místo získal Ondřej Nejedlý za fotografii zapadajícího slunce nad písečnými dunami Kelso Dunes v Mohavské poušti, největších v Severní Americe. Pan Nejedlý vsadil na netradiční pohled na americký Západ.

Na pátém místě se umístil snímek Ivy Dobrovolné z Monument Valley v Utahu. Tady naopak zabodovalo kompozičně propracované pojetí tradičního motivu, které je až chronicky známé a mnohokrát zpracované.

Šesté, sedmé a osmé místo obsadily opět fotografie z Antelope Canyonu, jejichž tvůrci se shodli na nevšední „fotogeničnosti“ tohoto místa. Autorem fotografie na šestém místě je Robert Kučírka. Sedmé místo získal Marek Velechovský a na osmém místě skončila Jana Lecleire.

Fotografie z Arches National Parku v Utahu, kterou pořídil Radovan Jurka, získala deváté místo. U této fotografii je důležité upozornit, že nebyla aranžovaná a snad právě proto dokonale vystihuje jedinečný okamžik sounáležitosti skupiny mladých lidí s přírodou.

Desátou nejlépe hodnocenou fotografií je snímek Petra Bedřicha, na které Rostislav Stach ocenil především kompozici připomínající cestu životem – kočárek v popředí, následuje tříkolka a kolo a nakonec úplně vzadu automobil.

Po skončení 2. ročníku fotografické soutěže Amerika tvýma očima vyzval Miroslav Konvalina k zasílání námětů na téma příštího ročníku, který Americké centrum vyhlásí na jaře 2010. Všem vítězům ještě jednou blahopřejeme a budeme se těšit na Vaše fotografie.