Ženy v politice

When: 10.02.2010 - 17:30
Where:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Admission: 

Volný


Main image Jana Hybášková přednáší v Americkém centrum. Foto Velvyslanectví USA

Přednáška Jany Hybáškové - arabistky, diplomatky, političky a uznávané odbornice na otázky bezpečnosti a terorismu.

Ve středu 10. února zahájil kulturní attaché David Gainer v Americkém centru přednášku Jany Hybáškové “Ženy v politice”.  Známá polička hovořila o svém působení jako velvyslankyně v Kuvajtu, Kataru a Slovinsku, o zkušenostech členky v zahraničního výboru Evropského parlamentu a zakládající členky a předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS).

Hybášková hovořila o mezinárodních aktivitách Women’s Learning Partnership - mezinárdodní vzdělávací instituce, která pořádá semináře s partnerskými organizacemi ve světě o posílení postavení žen. Semináře, který se bude konat 5. března, se zúčastní vedoucí představitelky těchto organizací z celého světa. Tématem bude globální posílení postavení žen ve druhém desetiletí 21. století. Jako hlavní mluvčí promluví Melanne Verveer, kterou prezident Obama jmenoval americkou velvyslankyní pro globální otázky žen. Melanne Verveer koordinuje zahraniční politiku a aktivity na posílení politického, ekonomického a společenského statutu žen ve světě.

Přednáška vyvolala velký zájem veřejnosti. Otázky z publika se týkaly společenského postavení žen, jejich reprezentace ve veřejné správě, vládních institucích v Evropě a jiných zemí světa.  Posluchači ocenili erudovaný výklad o historickém, kulturním a demografickém postavení a právech žen ve vztahu k současnému vývoji mezinárodní politiky a ekonomiky.

Jana Hybášková strávila ve službách České republiky 14 let. Na Ministerstvu zahraničních věcí působila v letech 1991 až 1997 jako referentka pro  Maroko, Alžírsko, Tunisko. Poté působila jako velvyslankyně České republiky, nejprve ve Slovinsku do roku 2001 a od roku 2002 do roku 2004 v Kataru a Kuvajtu. Z tohoto postu byla odvolána vládou Vladimíra Špidly pro kritiku stažení české polní nemocnice z jihoirácké Basry.

V letech 2004 až 2009 byla poslankyní Evropského parlamentu, členkou zahraničního výboru a předsedkyní Delegace EP pro vztahy s Izraelem.

Je předsedkyní Evropské demokratické strany a členkou řídícího výboru Světového hnutí za demokracii.

Jako uznávaná odbornice na otázky bezpečnosti a terorismu se v roce 2005 se účastnila prestižního grantového program americké vlády International Visitor Leadership Program na téma, jak jsou vnímány otázky bezpečnosti ve Spojených státech a v Evropě.