Americký pohled na šíření jaderných zbraní ve světě

When: 04.03.2010 - 17:30
Where:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Admission: 

Volný


Main image Profesor Bradley A. Thayer z Baylorské univerzity přednáší v Americkém centru.

Přednáška profesora Bradleyho A. Thayera z Baylorské univerzity

Jen několik témat je v rámci mezinárodních vztahů tak důležitých jako problematika šíření jaderných zbraní. Profesor Bradley Thayer z Baylorské univerzity ve své přednášce 4. března 2010 probral důvody, proč jednotlivé státy usilují o získání jaderných zbraní, co dělají Spojené státy pro to, aby zamezily jejich šíření, a jaká jsou konkrétní rizika spojená s držením jaderných zbraní státy jako je Irán nebo se dostanou do rukou nestátních organizací.   

Které státy vlastní, nebo je pravděpodobné že vlastní, jaderné zbraně a co je obsahem mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní (tzv. NPT)? Více o této smlouvě se dozvíte zde.

Prezident Spojených států Barack Obama ve svém pražském projevu 5. dubna 2009 vyzval k „podniknutí konkrétních kroků k vybudování nového světa bez jaderných zbraní“. Slíbil především „snížení významu nukleárních zbraní v národní bezpečnostní strategii“ a apeloval na ostatní státy, aby učinily totéž. Nejednalo se o pouze o idealistické gesto. Snížení významu strategického nukleárního arzenálu je klíčovou úlohou nové administrativy vedoucí k posilování politiky omezování šíření jaderných zbraní ve světě. Celé znění pražského projevu naleznete zde.

Jaké jsou vlastně důsledky šíření jaderných zbraní a jak mohou nestátní organizace získat jaderné zbraně? Některé z těchto otázek zodpoví Nickolaus Hauser z Velvyslanectví USA v Babicích na střední škole Open Gate Boarding School, kde vystoupí v rámci programu Diplomaté ve školách. Pokud byste také rádi na vaší střední škole přivítali amerického diplomata, podívejte se na tento odkaz.

Profesor Thayer získal doktorský titul z politických věd na Chicagské univerzitě a do okruhu jeho profesních zájmů spadá široké spektrum témat: mezinárodní politika zahrnující teorii mezinárodních vztahů, bezpečnostní politiku Spojených států, jaderné zastrašování a šíření jaderných zbraní, terorismus; vzestup Číny; NATO a transatlantické vztahy; prolínání přírodních věd do politicko-behaviorálních témat jako např. původ války a etnických konfliktů nebo dynamika sebevražedného terorismu.

Přednáška bude v anglickém jazyce.