Současné trendy v americké politice

When: 30.09.2010 - 17:30 - 19:00
Where:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Admission: 

Volný


Main image Prezident Barack Obama na návštěvě Naval Air Station v Jacksonvillu v říjnu 2009. (Foto White House/Pete Souza)

Vedoucí katedry amerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Miloš Calda, se zamyslí nad posledním vnitropolitickým vývojem v USA před podzimními volbami do Kongresu. Zhodnotí stav americké politiky poté, co ji téměř dva roky dominovali demokraté, a nastíní její další možnou dynamikou.

Doc. PhDr. Miloš Calda se narodil 22. října roku 1943 v Praze. V letech 1962 – 1967 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1969 – 1975 byl asistentem katedry jazyků FFUK, poté vyučoval angličtinu na jazykových a základních školách. V devadesátých letech působil na katedře anglistiky a amerikanistiky.

Léta 1992 – 1993 strávil na stipendijním pobytu na Stanfordově univerzitě v USA (umožněn grantem Fulbrightovy komise). Od 1. října roku 1999 je vedoucím katedry amerických studií na Karlově univerzitě.

Miloš Calda je členem American Political Science Association (Americké politologické asociace) i členem České politologické společnosti. Je také členem redakční rady časopisu Mezinárodní politika.

Program bude v českém jazyce.

Volby do Kongresu

2. listopadu 2010 budou Američané vybírat 33 nových senátorů a všechny poslance ve Sněmovně reprezentantů.

Kongres USA ("United States Congress") zasedá ve Washingtonu, DC - v Kapitolu ("Capitol"), je dvoukomorový: má Senát ("Senate") a Sněmovnu reprezentantů ("House of Representatives"). Senát má 100 senátorů volených na 6 let, přičemž počet senátorů je pevně stanoven ústavou (každý stát má dva zástupce s výjimkou District of Columbia, který nemá žádného). Počet kongresmanů určuje Kongres a zastoupení závisí na počtu obyvatel v daném státě. Šest států (Aljaška, Delaware, Severní Dakota, Jižní Dakota, Vermont a Wyoming) má pouze jediného kongresmana, na druhé straně šest států (Florida, Illinois, Kalifornie, New York, Texas a Pennsylvánie) - ve Sněmovně reprezentuje více než dvacet kongresmanů. V současnosti má Sněmovna reprezentantů 435 členů.

Demokratické straně zatím patří 59 ze 100 křesel Senátu a ve Sněmovně reprezentantů ovládá 255 postů oproti 178 republikánům.