MENU
Přednášky a diskuse

Budoucnost soukromé dopravy do vesmíru | 90 minut o Americe

21.06.2012
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný

O události

Byla to ojedinělá událost, nebo se dočkáme toho, že v dohledné době začnou do kosmu létat i turisté?

Diskutovat budou:

Marcel Grün, Hvězdárna a planetárium hl.m. Prahy
Jan Kolář, Česká kosmická kancelář
Vít Straka, Česká astronomická společnost
Moderátor Václav Sochor, Rádio Česko

Program je v češtině.

Vesmírný modul Dragon soukromé americké společnosti SpaceX přistál 31. května v Tichém oceánu 900 kilometrů jihozápadně od Los Angeles. Podle NASA trvala mise od startu 22. května devět dní, sedm hodin a 58 minut.

První soukromá vesmírná loď, která navštívila Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), byla ke komplexu připojena pět dní a 16 hodin.

Dragon již absolvoval jeden zkušební let v prosinci 2010. Tato cesta k ISS byla posledním testem předtím, než začne plnit funkci zásobovacího plavidla pro stanici.

"Úspěšné přistání a řada dalších úspěchů této mise ohlašuje novou éru amerických komerčních letů do vesmíru," uvedl šéf NASA Charles Bolden po návratu modulu Dragon.

NASA začala hledat soukromé smluvní partnery poté, co vloni definitivně zastavila program vesmírných letů. SpaceX a potenciálně další čtyři soukromé firmy mají k ISS dopravovat materiál a časem také astronauty. Další společnost Orbital Sciences by měla vyslat svou první loď do vesmíru během letoška.

Společnost, kterou NASA vybere, získá kontrakt na 12 zásobovacích letů na ISS za 1,6 miliardy dolarů (33 miliard korun). Americké astronauty nyní vynášejí na ISS ruské rakety za 60 milionů dolarů (1,18 miliardy korun) na osobu. Materiál kromě Ruska dopravují k ISS také Evropská unie a Japonsko.

 


Registrace


Nadcházející akce