Americký patchwork v Brně

Kdy: 23.11.2009 - 16:30
Kde:  Moravská zemská knihovna, Kounicova 65a, Brno
Vstup: 

Volný


Main image Ukázka quiltu vyrobeného v České republice.

Americké centrum v Praze zve do Moravské zemské knihovny v Brně na přednášku Jany Štěrbové, ředitelky výstavy Prague Patchwork Meeting, a projekci filmu dokumentárního filmu "A Centrury of Quilts: America in Cloth", který představuje 100 nejlepších amerických quiltů 20. století.

Ve Spojených státech patří quilty k národnímu kulturnímu bohatství. Začaly je vyrábět ženy amerických osadníků, které tak řešily nedostatek látek sešíváním kousků obnošeného oblečení nebo zbytků látek (patchwork). Společné ruční šití bylo oblíbenou společenskou událostí, podobně jako u nás bylo v té  době draní peří.

Postupem času se tvorba quiltů stala uměleckou činností a od 70. let 20. století je díky speciálním šicím strojům, širokému sortimentu látek a pomůcek oblíbeným koníčkem zejména ve Spojených státech a Japonsku. Také v České republice vznikají patchworkové kluby, pořádají se přednášky a školení, výstavy a objevují se knihy i obchody nabízející zboží vyrobené touto metodou.

Co je to quilt?

Quilt se skládá ze tří částí, na vrchním dílu je barevný ozdobný vzor vytvořený technikou zvanou patchwork, vnitřní díl je z měkké podšívky (vatelínu) a spodní díl tvoří vzorovaná nebo jednobarevná látka. Quilt se může využít jako ozdobný přehoz přes postel nebo jako tapisérie a gobelíny.