Andrew Feustel daroval Americkému centru vesmírného Krtečka

Kdy: 10.08.2011
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 
Main image Indira a Andrew Feustelovi na setkání v Pardubicích

Feustelovi poděkovali před svým odletem do USA organizátorům všech setkání s českou veřejností a Americkému centru darovali vesmírného Krtečka, který zde bude od září vystaven.

Andrew Feustel a jeho rodina poděkovali za vřelá přijetí v sedmi městech (Praha, Český Krumlov, České Budějovice, Pardubice, Zlín, Valašské Meziříčí a Brno) a také za desítky darů, které na své cestě po České republice dostali — od obřích perníků z Pardubic po slivovici z Valašského Meziříčí. Andrew Feustel si velice váží nejvyššího ocenění Akademie věd ČR, planetky Feustel, kterou po něm pojmenovali v českobudějovické hvězdárně, a hvězdného doktorátu z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

"Nějaké shrnutí? Auto Astronomického ústavu AV ČR najezdilo s Andrew Feustelem a jeho rodinou po České republice 2 321 km. S Andrew Feustelem se osobně potkalo na 3 000 lidí a statisíce pak prostřednictvím televizí, rádií a novin. Jen pořad České televize Česká stopa ve vesmíru sledovalo 200 000 lidí," píše Pavel Suchan z Astronomického ústavu ČR, který Andrewa Feustela v České republice doprovázel. Více v jeho reportáži Návštěva Andrewa Feustela den za dnem.

V osvětových aktivitách v České republice chce americký astronaut pokračovat i v budoucnu. Americkému centru v Praze daroval postavičku Krtka, která s ním byla ve vesmíru. Postavička bude používána v České republice při osvětových programech Astromického ústavu AV ČR a České kosmické kanceláře. Trvale bude od září vystavena spolu s memorabiliemi z návštěvy Andrewa Feustela a jeho rodiny v Americkém centru v Praze.