Češi v Afghánistánu

Kdy: 25.01.2010 - 05.02.2010
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Fotografie Michala Novotného

Výstava fotografií, informačních panelů a artefaktů dokumentujících působení Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT Lógar) České republiky v Afghánistánu v roce 2008, kterou připravilo Ministerstvo obrany (OKS MO) ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí.

Výstava fotografií, informačních panelů a artefaktů dokumentujících působení Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT Lógar) České republiky v Afghánistánu  v roce 2008, kterou připravilo Ministerstvo obrany (OKS MO) ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí.

Výstava prezentuje působení českého PRT a propaguje přínos českých vojáků a civilních expertů v rámci rekonstrukce země. Autory vystavovaných fotografií jsou Marek Štys (společnost Člověk v tísni), Michal Novotný (LN), Jan Rybář (MFD), Roman Pekař (externě ČT, LN) a nezávislá fotografka Iva Zímová. 

Výstavu tvoří celkem čtrnáct panelů systému roll-up, důraz je kladem na fotografickou složku (součástí výstavy jsou i některé z vítězných fotografií letošního ročníku Czech Press Photo v kategorii „Reportáž“ – série snímků Michala Novotného „ISAF v Afghánistánu“). Obsahuje základní informace o Afghánistánu, o historických souvislostech, které vedly k současnému stavu v zemi, o mezinárodní asistenci a podílu ČR na zabezpečení stabilizačního procesu, o systému provinčních rekonstrukčních týmů i o konkrétních lidech v PRT České republiky v Afghánistánu.

Součástí výstavy jsou také předměty denní potřeby z Afghánistánu (například kolo) a další artefakty spojené s působením PRT Lógar.

Výstava je putovní – předpremiéra proběhla v rámci Festivalu vojenských filmů (FVF) Český Krumlov 2008 v zámecké Mincovně. Premiérově byla uvedena v kuloárech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (prosinec 2008), vernisáž se konala za účasti ministryně obrany a ministra zahraničních věcí v den posledního zasedání PS v roce 2008, kdy se měla mj. projednávat účast AČR v zahraničních misích v roce 2009.