Dobýváme veřejný prostor

Kdy: 27.01.2011 - 18:30 - 20:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Filmový štáb filmu Pozemšťané, koho budete volit

Dobývání veřejného prostoru je projektem, kterému se o.s. Inventura naplno věnuje už rok, s cílem zviditelnit lidi s mentálním hendikepem ve veřejném prostoru představením výstupů jejich umělecké tvorby.

Program:
18:30
● Divadlo Inventura – Improvizace na nejen americké téma
19:30
● Zahájení výstavy výtvarných děl a fotografií z dílen o.s. Inventura
● Promítání filmů Velký třesk a Pozemšťané, koho budete volit?
● Inventurní dokumentární dílna

V Americkém centru bude Inventura vystavovat výtvarná díla a fotografie vzniklé v jejích dílnách a u příležitosti vernisáže vystoupí soubor Divadla Inventura s interaktivní Improvizací na nejen americké téma.

Filmovou část Dobývání veřejného prostoru zastoupí dokumentární film Pozemšťané, koho budete volit?, který o volbách v roce 2010 natočili filmaři a filmařky z inventurní dokumentární dílny Lindy Jablonské. Z jejich dílny je také krátké video Velký třesk, uvedené jako předfilm.

Dokumentární projekt, jehož autory jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě a ve škole asi zrovna nevynikali. Řečeno politicky korektně - mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby měli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost - vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky.

V šestiměsíční dokumentární dílně o.s. Inventura vznikal pod vedením Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Dokumentalitní štáb sledoval jev, který se týká každého z nás - volby do Poslanecké sněmovny ČR. Účastnil se předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá.

Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců nebo odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“.

Snímek bude uveden v delší verzi v režisérském sestřihu a kromě něj se budou promíta ještě krátké filmy z Dokudílny Inventury. Film získal cenu diváků na letošním MFDF Jihlava!

Po projekci se uskuteční debata s Lindou Jablonskou a Josefem Fojtem ze sdružení Inventura. Partnerem večera je Mezinárodní festival dokumentárního filmu Jihlava.

Program "Dobýváme veřejný prostor" je součástí projektu Archa pomoci organizovaného Českým centrem Praha.