MENU
Akce

Americká mezzosopranistka Vivica Genaux zazaří na koncertě Il divino Boemo

17.03.2014
Rudolfinum, Praha
Vstupné: Vstupenky na 2. sezónu cyklu Hvězdy barokní opery v cenách od 200 Kč (snížené od 140 Kč) jsou v prodeji online na www.ceskafilharmonie.cz a v pokladně České filharmonie v Rudolfinu

O události

Dílo českého skladatele Josefa Myslivečka představí současnému publiku světoznámá americká mezzosopranistka Vivica Genaux za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704. Koncert „Il divino Boemo“ z cyklu Collegia 1704 a České filharmonie, Hvězdy barokní opery, představí hudbu Josefa Myslivečka, Christopha Willibalda Glucka a jejich italských současníků.

Americká mezzosopranistka Vivica Genaux se narodila na Aljašce, zpěv studovala u Nicoly Rossi-Lemeni a Virginie Zeani na Indiana University v Bloomingtonu, v dalších letech u Claudie Pinzy, dcery slavného basisty Ezia Pinzy. Profesionální kariéru začala především jako interpretka rolí Rossiniho, Donizettiho, Belliniho a dalších. Do světa barokní hudby vstoupila po setkání s dílem Johanna Adolfa Hasseho a poté už se ve svém repertoáru vždy držela bel canta nebo baroka. Nahrála řadu CD, vystupovala mimo jiné v Metropolitní opeře, v operních domech v San Franciscu, Dallasu, Seattlu, San Diegu a Pittsburghu, v Tel Avivu, v Paříži, Vídni, Berlíně, Amsterdamu, Drážďanech, Veroně ad.

Českému publiku se poprvé představila v rámci festivalu Struny podzimu 2011 právě s Collegiem 1704. Vivica Genaux se při této příležitosti seznámila s dílem Josefa Myslivečka a od té doby jeho díla zařazuje do svého repertoáru.

Josef Mysliveček (9. března 1737 Praha – 4. února 1781 Řím) uspěl v Itálii, kde byl nazván „božským Čechem“ (Il divino Boemo). Složil téměř 30 oper, 10 oratorií, řadu symfonií, koncertů, overtur a množství komorní a chrámové hudby. Jeho dílo uchvátilo i mladého Wolfganga Amadea Mozarta a i díky přátelství s Myslivečkem se Mozart rád a často vracel do Prahy.

O znovuuvedení Myslivečkovy opery Olimpiade, která sklidila triumfální úspěch na evropských operních scénách, se zasloužil zakladatel Collegia 1704, cembalista a dirigent Václav Luks. Výjimečnost této inscenace, kterou měli čeští diváci možnost zhlédnout začátkem května 2013 ve Stavovském divadle, potvrdila čerstvá nominace na prestižní britské International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works – znovuobjevená tvorba. Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna na slavnostním ceremoniálu v Londýně.

Olimpiade v koncertní verzi v podání Collegia 1704 zazní 28. března v slavném Theater an der Wien, v říjnu se pak opera vrátí do Národního divadla v Praze.

S cílem vyvíjet umělecké a vědecké aktivity vedoucí k znovuoživení díla Josefa Myslivečka a šíření jeho věhlasu v celosvětovém měřítku formou konferencí, badatelské činnosti, koncertů, operních produkcí, filmů ad., byl nově ustaven Institut Josefa Myslivečka pro umění 18. století o.p.s.

První zásadní iniciativou institutu je mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček, která se koná 17. března ve Francouzském institutu a 18. března v Italském kulturním institutu v Praze za účasti předních odborníků z USA, Francie, Itálie a ČR. V rámci konference budou představeny aktivity směřující k zviditelnění Josefa Myslivečka, vznikající ve spolupráci s Institutem. Konkrétně jde o připravovaný hraný film režiséra Petra Václava o Myslivečkově životě, celovečerní dokument o vzniku opery Olimpiade v Praze (premiéra: podzim 2014), český překlad nejvýznamnější současné biografie o Josefu Myslivečkovi od amerického muzikologa Daniela Freemana, který bude hostem konference.


Registrace


Nadcházející akce