Český model amerického kongresu

Kdy: 12.09.2012 - 16.09.2012
Kde:  Plzeň
Vstup: 

Zájemci účast se mohou registrovat od 1. května na oficiálních stránkách modelu


Český model amerického kongresu

Druhý ročník studentského projektu Český model amerického kongresu proběhne ve dnech 12. až 16. září 2012 v Plzni. Projekt je určen všem studentům, kteří mají zájem vyzkoušet si roli poslance, senátora či lobbisty v americkém kongresu a získat tak nové znalosti o fungování nejmocnějšího parlamentu světa.  Základním cílem pro účastníky je vyzkoušet si roli  zákonodárce působením v jednotlivých výborech, prosazováním zájmů svých voličů a především – zajištěním svého znovuzvolení.

Jednání účastníků modelu je po celou dobu trvání akce průběžně pozorováno a posléze hodnoceno. To proto, aby účastník dostal zpětnou vazbu a vytvořil si představu, zda by uspěl jako skutečný kongresman. Kromě nejlepších delegátů budou všichni zúčastnění odměněni potvrzením o absolvování a také individuální zpětnou vazbou sestavenou z průběžných hodnocení. Na model se mohou hlásit všichni studenti ze středních nebo vysokých škol se zájmem o mezinárodní dění, americkou politiku, diplomacii či jen o fungování demokracie. V přípravné části modelu proběhnou přednášky významných hostů, jejichž cílem je předat účastníkům nové znalosti a poznatky nejen z prostředí americké politiky. Model tak v první polovině obsahuje i ryze vzdělávací část, která je pro účastníky příležitostí potkat známé české i zahraniční odborníky.

V druhé části účastníci modelu budou moci vybrat z několika rolí, které model nabízí. Budou vystupovat jako zástupci jednoho ze států americké federace, jako poslanci demokratické či republikánské strany a případně i jako lobbisté, jejichž úkolem je prosadit v kongresu zájmy svých zaměstnavatelů. Kongresmani budou muset neustále zvažovat, zda budou s lobbisty spolupracovat a případně jakým způsobem, aby se nezdiskreditovali a připravili si prostor pro výhru v dalších volbách.

Pořadatelem Českého modelu amerického kongresu je Centrum pro studium diplomacie a politiky. Jedná se o unikátní akci, která je nejen jedinou svého druhu nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě. Druhý ročník Českého modelu amerického kongresu získalo záštitu Velvyslanectví USA a také hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance. Zájemci účast se mohou registrovat od 1. května na oficiálních stránkách modelu www.americkykongres.cz.