MENU
Výstavy v Americkém centru

Politická karikatura | Výstava

18.01.2012
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstupné: Volný

O události

Daryl Cagle (USA), Pavel Reisenauer (ČR), Martin Shooty Šútovec (SR), Andrzej Mleczko (Polsko) a Csaba Varga (Maďarsko) představí své karikatury během roku 2012 i dalších 12 významných středoevropských městech — Hradci Králové, Olomouci, Brně, Varšavě, Wroclawi, Katovicích, Krakově, Budapešti, Miškolci, Debrecínu a Győru.

Jedním z iniciátorů projektu byl Daryl Cagle, legenda americké politické karikatury, jehož organizace CagleCartoons sdružuje politické karikaturisty z celého světa. Organizátoři doufají, že návštěvníci výstavy ocení satiru a kritický pohled vystavovaných karikaturistů a pochopí smysl práce karikaturistů, kteří čtenáře nejen informují a baví, ale také motivují politické lídry k zodpovědnosti.

Výstava ukáže karikatury politiků napříč celým politickým spektrem, aby byla zachována objektivita tohoto projektu, který oslavuje kritické myšlení a svobodu projevu. Vzhledem k tom, že jsou v některých zemích na karikaturisty podávány žaloby, tato výstava upozorňuje na to, že kritický pohled karikaturistů je neoddělitelnou součástí svobody tisku a veřejného života.

Výstava potrvá v Americkém centru do 15. března 2011.

Projekt podpořil International Visegrad Fund, Velvyslanectví USA v Praze a Ministerstvo kultury SR.

Daryl Cagle je americký renomovaný redakční karikaturista. Jeho díla se objevují v téměř 850 světových médiích. Provozuje webovou stránku CagleCartoons.com, která do novin distribuuje práce desítek karikaturistů včetně Martina Šútovce. Daryl je zároveň karikaturistou portálu msnbc.com – jednoho z nejrespektovanějších zpravodajských portálů v USA. Darylova redakční karikaturistická webová stránka http://cagle.msnbc.com je velmi populární také na školách.

Pavel Reisenauer je považován za nejosobitějšícho ilustrátora české žurnalistiky a už dvacet let tvoří pro týdeník Respekt. Nejen jeho reflexe společenského a politického života, ale také výtvarné zpracování karikatur je považované za špičku české tvorby. Jeho práce byla v roce 2008 oceněna novinářskou cenou K. H. Borovského. Ukázky jeho tvorby najdete na www.pavelreisenauer.cz.

Martin Šútovec patří mezi přední slovenské karikaturisty. Vystudoval grafickou průmyslovou školu a grafický design na Vysoké škole výtvarných umění a po skončení studia se zabýval knižním designem, později začal kreslit do novin a časopisů obrázky a komiksy. Od roku 2002 tvoří každý den kreslený komentář do deníku SME. Začátkem roku 2012 se zapsal do syndikátu CagleCartoons, který distribuuje obrázky do celého světa. Na stránce www.shooty.sk prezentuje své aktuální práce a názory.

Nejvýznamnější polský karikaturista Andrzej Mleczko vytvořil přes 15 000 ilustrací. Kromě toho, že jsou jeho karikatury publikovány v polských a zahraničních médiích, každodenně nabízí svůj jedinečný pohled na dění v Polsku a ve světě na své webové stránce www.mleczko.pl.

Csaba Varga patří mezi renomované maďarské karikaturisty. Jeho originální tvorba je prezentována na internetovém portálu www.fungie.hu a těší se velké přízni. Varba ve své tvorbě reflektuje domácí i zahraniční situaci, výrazným rukopisem nastavuje zrcadlo politickým lídrům.
 

Politická karitatura

První politické karikatury se objevily Německu během reformace (16. století), odkud se rozšířily do Evropy. V Anglii se o to zasloužil satirický magazín Punch. Historické kořeny politické karikatury v USA sahají k Benjaminu Franklinovi, jenž v roce 1754 publikoval jednu z prvních karikatur Join or Die (Připoj se, či zhyň) v The Pennsylvania Gazette. Za otce americké karikatury je považován Thomas Nast, autor symbolů Republikánské (slon) a Demokratické (osel) strany, který na konci 19. století karikoval svět v týdeníku Harper´s Weekly. 

V žurnalistice je politická karikatura výbušnou bombou, tvrdým pravým hákem. Zatímco novinařina je v angloamerické části světa založena na objektivitě a faktech, politická karikatura je subjektivní, obětuje nestrannost a nevyhýbá se ostrému humoru. Karikaturisté jsou vizuální dělostřelci za demarkační čárou, jejich palba testuje, jak silný plášť ochrany svobody projevu je. Zdroj: Nesnesitelná lehkost karikatury (Eliška Holubová)


Registrace


Nadcházející akce