Stezky: Kulturní mapování českého osídlení v Iowě | Výstava

Kdy: 14.03.2018 - 31.07.2018
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Vstup volný


Main image Sonya Darrow

Sonya Darrow, americká umělkyně s českými kořeny, představuje v Praze multimediální projekt Stezky/Pathways, který je výsledkem setkávání dvou kultur, české a americké. Sonya následovala cesty českých osadníků napříč Iowou a mapovala kulturní krajinu skrze objekty, zvuky a tradice.

Hlavním zdrojem inspirace a vědění se tak staly komunity samotné. Prostřednictvím prezentací a diskusních setkání se obyvatelé z komunit sami angažovali ve výsledné podobě uměleckých děl – například tím, že přinášeli svoje osobní příběhy a předměty z rodinného dědictví. Těmito předměty mohlo být cokoliv – od starých utěrek po babičce až po dřevěný fragment, který byl součástí původní osady v Ely. Umělkyně rovněž sbírala zvuky krajiny a rozhovory, v nichž se zaměřila mimo jiné na různé podoby nářečí v Iowě, typické pro lidi s více než jednou jazykovou zkušeností.

Projekt Stezky/Pathways vznikl ve spolupráci s National Czech & Slovak Museum & Library a byl financován Iowa Arts Council & the National Endowment for the Arts.

Program bude v angličtině a částečně v češtině.

Sonya Darrow sama sebe označuje za strážkyni kulturního dědictví a umělkyni. Celý svůj život se pohybuje mezi dvěma domovinami, Iowou a Českou Republikou. Sonya má za sebou nespočet mezinárodních výstav na rozmanitých místech. Její studio se nachází v továrně Koh-i-Noor v Praze. Momentálně studuje kulturní sociologii na Masarykově Univerzitě.