Festival spisovatelů v Americkém centru

Kdy: 09.06.2010 - 17:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Alegorický obraz malířky Toyen Polykači mečů z roku 1925 je hlavním grafickým motivem 20. ročníku Festivalu spisovatelů Praha.

Americké centrum hostí diskusi na téma "Otroctví".

Představí se v ní Alžířanka Assia Djebarová a Američané John Wray a Michael March, který je prezidentem festivalu.

Program bude v angličtině, moderátorem bude profesor Jan Švejnar.

Diskusi můžete sledovat na internetu.

20. ročník festivalu svým letošním tématem "Kacířství a rebelie" vyzývá ke společenskému a kulturnímu dialogu, k přehodnocení strnulých názorů a myšlenkových stereotypů. Pojímá celý intelektuální prostor - nejen duchovní a náboženskou tradici, ale i filozofii, politiku, či vědu. Poukazuje na opoziční roli, kterou literatura odjakživa zastává.

„Každý spisovatel je v podstatě heretikem, každý je přirozeně rebelem. Revolta neznamená revoluci, ale pokus oponovat vládnoucí ideologii, státní propagandě a převládajícímu způsobu myšlení,” uvedl k výběru tématu prezident Festivalu spisovatelů Praha Michael March.

Kacířství a rebelie se prolínají dílem všech autorů, které Festival spisovatelů Praha v červnu hostí. Tímto tématem Festival spisovatelů Praha také reaguje na oficiální výzvu UNESCO pro rok 2010, k dialogu mezi náboženstvími, duchovními tradicemi a humanistickými směry.