Geri Taper: Space, Time & Infinity | Výstava

Kdy: 03.10.2011 - 02.12.2011
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Geri Taper, Vertical, 172,5 x 180,5 cm, 1988

Geri Taper (1929 – 2004) byla proslulá malířka a umělkyně se zájmem o přírodu a životní prostředí. Více než třicet let žila a tvořila v New York City, které mnohdy stálo předlohou jejích děl.

S její tvorbou vás seznámí ve čtvrtek 3. listopadu od 18 hodin americká historička umění Jessica C. Stewart, přednáška bude v angličtině.

Geri uchvátila publikum ve Spojených státech i v Evropě svými abstraktními malbami, ztvárněním květin a stromů, v nemž dominuje hra světla,  různorodým dílem z bronzu, hliníku a jiných kovů, sochami zasazenými do světa průmyslu nebo malbami na deskách ze smaltu. Její díla jsou nyní součastí mnoha různých kolekcí. Mohou tak být spatřeny v místech jako je MOMA (Muzeum moderního umění v New Yorku), Citibank, Centrum moderního tance Marthy Graham nebo v nemocnici Mt. Sinai. Geri Taper věřila, že “lidé se nedívají očima, ale prostřednictvím vlastní vize“. Tato myšlenka jí vedla k pozoruhodně produktivní kariéře, v níž byla aktivní až do své smrti v roce 2004.

Díky profesnímu propojení, ale také na základě osobního přátelství s Jiwon Shin, zakladatelkou a výkonnou ředitelkou celosvětové sítě Firefly Branding, vznikla velmi speciální kolekce módních doplňků inspirovaná vybranými díly Geri Taper, konkrétně obrazy z kolekcí Červená a modrá, Kov a Jazyk. Na první pohled charakteristické vázanky a šály byly navženy a vyrobeny speciálně pro Firefly, které je také výhradním zástupcem uměleckého díla Geri Taper.