Jihozápad USA

Kdy: 06.01.2011 - 17:00 - 18:30
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Jihozápad USA Miloslava Martana

Cestovatel a fotograf Miloslav Martan nabídne okružní cestu po jihozápadní části USA zaměřenou především na přírodní krásy, národní parky, monumenty a indiánské rezervace.

Ve Spojených státech je mnoho krásných míst, ale příroda se nejvíce předvedla na západě USA. Na relativně malém území najdete činné i vyhaslé sopky, ledovce, nekonečné lesy i vyprahlé pouště, hluboké kaňony, gejzíry a neuvěřitelné skalní útvary. To vše určitě stojí za vidění. Každý, kdo se z americké přírody vrátil, ji touží vidět znovu.

Pořad bude uveden v českém jazyce.

 

Národní parky (NP), po kterých nás Miloslav Martan provede:

NP REDWOOD, Kalifornie – Sekvojovce, nejvyšší stromy světa, dosahující výšky až 117 metrů.
NP CATER LAKE, Oregon – Kráter vybuchlé sopky, ve kterém je nejhlubší jezero v USA (589 metrů), průměr jezera 10 km.
NP YELLOWSTONE, Wyoming, Idaho, Montana – Nejstarší národní park světa, velké množství termálních pramenů a gejzírů. Ze všech gejzírů na světě jich je více než polovina právě v Yellowstonu.
NP GRAND TETON – součást Skalistých hor nazývaná Americké Alpy.
NP ARCHES, Utah - více než 2000 kamenných oblouků, v čele  se slavnými oblouky Delicate Arch a Landscape Arch s rozpětím 96 metrů, který je největším přírodním obloukem na světě.
NP CANYONLANDS, Utah - největší spleť kaňonů na západě USA, oblast soutoku dvou meandrujících řek Colorado a Green.
NP MESA VERDE, Colorado – unikátní skalní indiánská puebla, stáří až 1000 let.
NP CANYON DE CHELLY, Arizona – hluboký kaňon, který je po staletí obýván indiány a dnes je součástí indiánské rezervace Navajů.
MONUMENT VALLEY, Arizona – indiánské území Navajů, jedno z nejznámějších míst amerického Západu, známé z mnoha filmů a reklam na cigarety.
NP BRYCE CANYON, Utah – kaňon s tisícovkami růžových skalních věží, který je mnohými považován za nejkrásnější park v USA.
NP ZION, Utah – jeden z nejnavštěvovanějších parků v USA s atraktivním kaňonem řeky Virgin.
ANTELOPE CANYON, Arizona – jeden z nejfotografovanějších kaňonů v Americe. Fotky Antelope Canyonu zdobí velkou část publikací a kalendářů o Americe.
NP GRAND CANYON, Arizona - největší systém kaňonů na světě, délka zhruba 450 km, hloubka 1750 metrů a šířka až 30 km.
NP DEATH VALLEY, Kalifornie - nejníže položený bod západní polokoule Bad Water (-85,5 m n.m.), nejteplejší místo Ameriky.
NP YOSEMITE, Kalifornie – území s mohutnými žulovými masívy v čele se slavnými skalními formacemi El Capitan (nejvyšší kolmá skalní stěna světa) a Half Dome.
NP KINGS CANYON a NP SEQUOIA, Kalifornia - parky s mohutnými až 90 metrů vysokými stromy, jejichž stáří se odhaduje téměř na 3000 let.