Krasobluslařská legenda naplnila sál Amerického centra

Kdy: 13.09.2010 - 18:00 - 19:30
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Ája Vrzáňová a Miroslav Konvalina v Americkém centru

Americké centrum hostilo 14. září českou krasobruslařskou legendu Áju Vrzáňovou. Účastníci debaty, mezi nimiž nechyběli mladí krasobruslaři z Kladna a ti, kdo skvělou kariéru někdejší mistryně světa, Evropy a Československa pamatují, vzdali legendě hold a ocenili její přínos propagaci České republiky ve Spojených státech

Vrzáňová vyprávěla o svém životě ve Spojených státech a mimo jiné se také zmínila o činnosti nově zrekonstruované České národní budovy v New Yorku. "Rozčílilo mě, když jsem se tady dočetla, že se tam nic neděje. Pořádáme tam mnoho programů v sálech, také ale promítáme filmy na střeše a chystáme otevření české restaurace," uvedla Vrzáňová a slíbila, že na kvalitu českých specialit sama dohlédne. Se svým manželem sama kdysi prestižní restaurace pro místní celebrity na newyorském Manhattanu provozovala.

Bývalá krasobluslařka pomohla v Americkém centru zahájit výstavu “Příběh indiána v Plzni“. Výstava Jiřího Světlíka, autora nového znaku hokejového týmu HC Plzeň 1929, má za cíl přiblížit vznik znaku a jeho vztah k Plzni.

Vrzáňová do USA emigrovala z komunistického Československa a do vlasti se vrátila až po 40 letech v roce 1990. Dvojnásobná mistryně světa z let 1949 a 1950 je v současnosti jednou z nejaktivnějších členek newyorské krajanské komunity a vede také Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů.

 

Největší sportovní úspěchy Ájy Vrzáňové:

1948 - zimní olympijské hry 1948 ve Svatém Mořici - 5. místo
1948 - mistrovství Evropy v Praze - 3. místo
1949 - mistrovství Evropy v Miláně - 2. místo
1949 - mistrovství světa v Paříži - 1. místo
1950 - mistrovství Evropy v Norsku - 1. místo
1950 - mistrovství světa v Londýně - 1. místo