HIV/AIDS: Řešení nevitelného problému v České republice | Diskuse

Kdy: 25.01.2017 - 17:30 - 19:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


Main image Diskuze je součástí našeho zapojení do Světového dne boje proti AIDS 2016.

Diskuze je součástí našeho zapojení do Světového dne boje proti AIDS 2016. Přední americký odborník na problematiku HIV/AIDS vystoupí prostřednictvím živého přenosu z USA. Diskuze se rovněž zúčastní experti z neziskových organizací a ze zdravotnického sektoru z České republiky.

Česká vláda má připraven akční plán pro boj s HIV/AIDS a řada organizací upozorňuje na toto téma již několik let. Přesto je povědomí o nemoci pro většinu lidí pouze abstraktní, nebo ji nevnímají jako problém, který se jich týká. Míra infekce roste pomalu, ale nepřetržitě. Média informují o rekordním počtu diagnóz HIV, do konce roku 2016 se předpokládá téměř 3,000 případů.

 

Podle UNAIDS bylo v roce 2015 diagnostikováno 2,620 případů; třikrát více než před deseti lety. Toto číslo reprezentuje pouze 0.22 procent populace, v určitých skupinách je však mnohem vyšší. 95 procent případů je přenesených pohlavně a 70 procent z toho prostřednictvím homosexuálního styku. Počet případů, které se změní v AIDS roste podobným tempem. Hlavním problémem je strach z výsledků testů, riskantní chování i mezi nakaženými a až téměř nepřátelský přístup některých lékařů. Tento trend však postupuje nepříznivým směrem. Jak se může Česká republika ponaučit z amerického příkladu v léčení této nemoci, destigmatizaci testování a zvýšení povědomí o nutnosti znát vlastní zdravotní stav?

 

Řečník: Timothy Kane

Timothy Kane v současnosti vede Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender Resource Center a Office of Religious Life, který podněcuje studentský rozvoj a komunitní zdraví na kampusu Univerzity George Washingtona ve Washingtonu, D.C. Timothy Kane poskytuje vedení univerzity doporučení pro strategické plánování, organizaci studentského rozvoje a posílení komunity, komunikaci a marketing, networking a využívání zdrojů, vzdělávací programy a řízení personálu. Zároveň podněcuje účast univerzity na prezidentském programu Interfaith and Community Service Campus Challenge. Timothy Kane je také absolventem programu zaměřujícího se na studium HIV/AIDS, který mu poskytuje kontextuální znalosti.

 

Diskuzi bude moderovat generální konzul Velvyslanectví USA v Praze Nikolas Trendowski.

 

V angličtině.