Kongres vs. Trump: Změní se po volbách zahraniční politika USA? | Diskuse

Kdy: 06.12.2018 - 17:00 - 19:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

volný, prosím registrujte se na https://www.politikaspolecnost.cz


Main image

Americké kongresové volby bývají považovány za jakýsi plebiscit o prezidentské politice. Nejinak tomu bylo i v případě listopadových voleb, které prověřily sílu pozice Donalda Trumpa jako 45. prezidenta USA.

Od roku 1958 se jen dvěma prezidentům podařilo vyhrát své „midterms“ – v roce 1998 Billu Clintonovi a v roce 2002 Georgi Bushovi. Měl tedy vůbec Donald Trump šanci? Jak zafungovala jeho kampaň? Jak se rétorika prezidenta během předvolebních setkání odrazila na podpoře prezidenta v řadách Republikánů? Jak bude fungovat vztah mezi Demokraty ovládanou Sněmovnou a Republikány kontrolovaným Senátem? Jaký bude vztah Kongresu vůči prezidentovi? Nás v Evropě a v České republice ale pochopitelně především zajímá, jestli se po těchto volbách něco změní v americké zahraniční a bezpečnostní politice. A co to bude znamenat pro NATO, EU a co pro Česko? Mezi řečníky vystoupí AKryštof Kozák, vedoucí Katedry severoamerických studií FSV UK, nebo Ondřej Malý, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.  

Program proběhne v češtině. Vstup je volný. Organizátorem této akce je Institut pro politiku a společnost. Názory účastníků diskuse nevyjadřují postoje Velvyslanectví USA v Praze.