Malý velký muž

Kdy: 16.02.2010 - 18:00 - 20:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: 

Volný.


Main image Faye Dunawayová a Dustin Hofmann na plakátu k filmu

Film “Malý velký muž“ natočil v roce 1970 režisér Arthur Penn podle stejnojmenného románu Thomase Bergera z roku 1964. “Malý velký muž“ je považován za western usilující o revizi vztahu bílých Američanů k původním obyvatelům. Narozdíl od předcházejících westernů jsou Indiáni vykresleni se sympatiemi a vojáci kavalérie Spojených stránů představují záporné postavy.

Přes satirické a komediální ladění film obsahuje i tragické momenty a podává jasný popis sociálního bezpráví a předsudků. “Malý velký muž” je jedním z filmů proti americkému establishementu, které vznikaly v 70. letech 20. století na protest zapojení USA do války ve Vietnamu a ve kterých byly americké ozbrojené síly ztvárňovány negativně.

Filmem provází umírající 121letý Jack Crabb (Dustin Hoffman), který vzpomíná na nejrůznější události ve svém životě a popisuje je zvídavému historikovi. Jeho dlouhý životní příběh zahrnuje dětství u kmene Čejenů, pistolnickou éru po boku Divokého Billa Hickoka (Jeff Corey), službu pro generála Custera (Richard Mulligan) a soužití s indiánskou manželkou. V příběhu Jacka Crabba se promítají dva pohledy na události 19. století ve Spojených státech – pohled bílého muže i pohled příslušníka indiánského kmene.

Film bude promítán v původním znění s anglickými titulky.

Malý velký muž (Little Big Man), USA, 1970, 147 min
Režie: Arthur Penn
Hrají: Dustin Hoffman, Faye Dunaway, Chief Dan George, Martin Balsam, Jeff Corey, William Hickey, Jesse Vint, Thayer David, Lou Cutell, M. Emmet Walsh