Multi-sensorní dílo Shaloma Tomase Neumana | Výstava

Kdy: 06.09.2011 - 30.09.2011
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 
Main image Fotografie Shaloma Tomase Neumana

Výstava fotografií “multi-sensorních” děl, instalací a performancí Shaloma Tomase Neumana. Setkání, performance, diskuse s Shalomem a umělci a literáty z PEN Praha a Unbearables New York.

Shalom Tomas Neuman, představitel “fusion art”, se vrací do svého rodného města se sérií výstav zaměřených na multidisciplinární a multisensorické umění. Výstavy, kterých se zúčastní celá řada hostujících umělců ze zahraničí, se uskuteční v průběhu srpna až listopadu 2011 na celkem šesti místech: Národní galerie v Praze — Veletržní palác, Americké centrum, galerie La Femme, Franz Kafka Museum, TINA B. festival současného umění v Praze a NOVITO - umělecký porcelán Hoštka.

Nejrozsáhlejší expozicí bude sólová výstava TALKING AT YOU - PROMLOUVÁNÍ v Národní galerii ve Veletržním paláci od 19.8. do 18.9. 2011, ve které Shalom představí více než 50 děl ze série Amerika. Na vernisáž výstavy dne 18.8. přijede speciální host, hudebník a skladatel, Jean Voguet. Součástí výstavy v Národní galerii bude 8. září od 17:30 společná performance s literáty a spisovateli ze skupiny Unbearables (New York) a PEN klubu Praha. Titul této série děl přitakává nedokončenému ranému románu Franze Kafky Amerika. Série obličejů, kterou popsal mezinárodní kritik a přednášející odborník Robert Morgan jako ”...spíše archetypy než portréty - sloučeniny prapodivností, jež autor nachází v lidských bytostech potulujích se v okolí jeho brooklynského studia...”, je vytvořena z modelovací hmoty, akrylových barev a nalezených předmětů obklopených plastovými figurkami. Čtvrtou dimenzi přidává portrétům zvuk instalovaný na zvukovém čipu nebo mp3 přehrávači, který se spouští detektorem pohybu a zapůjčuje každému “Američanovi” jeho vlastní hlas.

“...Z pozice umělce chci překlenovat bariéry mezi disciplínami jako malba, sochařství, světlo, zvuk, divadlo, video a digitální umění. Chci tyto samostatné žánry neodlišitelně fůzovat v nový, multidisciplinární a multisenzorický umělecký styl s nekonečným množstvím tvůrčích možností...”

Shalom se narodil v Praze. Jako jediný mužský potomek kdysi rozvětvené židovské rodiny přežil nacistický holocaust; většina jeho příbuzných zahynula v Osvětimi. Části rodiny se podařilo těsně po válce z Prahy uprchnout do Haify v Izraeli, kde Shalom prožil dětství. Ve jeho 12-ti letech rodina emigrovala do Pittsburghu v Pensylvánii a od té doby Shalom žije ve Spojených státech, dnes v New Yorku. Získal bakalářský (BFA) a magisterský (MFA) titul v oborech malba a sochařství na Carnegie Mellon University. Obdržel Damroschovo stipendium ke studiu ve Fontainebleau ve Francii, kde mu byla udělena cenu The Beaux Arts v malbě. Absolvoval postgraduální studium na katedře sochařství na Indiana University.

Momentálně má Shalom dvojí domov i ateliér, ve kterých tráví svůj čas a tvoří, jeden v New Yorku a druhý v Praze. Shalom vyučoval na The Cooper Union, Parsons The New School for Design, School of Visual Arts, Yale. Momentálně působí na Pratt Institute of Technology.

Shalom hojně vystavuje v galeriích a muzeích ve Spojených státech, v Evropě, v Asii, v Jižní Americe a v Izraeli – včetně Národní galerie v Praze, The Museum of Modern Art (Carnegie Institute, Pensylvánie, USA), Musée de l’Homme (Paříž), Mishima Eco Museum (Mishima, Japonsko), Zimmerli Museum (New Jersey, USA), The Ukrainian Museum (New York) a Benátského bienále 2009. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Národní galerie v Praze, The Ellis Island Museum (New York), Guggenheim Museum Library (New York), Museum of Modern Art (Nice, Francie), Museu Da Imagem E Do Som (Sao Paolo, Brazílie), Museum of Modern Art (Buenos Aires, Argentina) i ve sbírkách soukromých - Elaine de Kooning (East Hampton, New York), Enrico a Roberta Baj (Miláno), Rosa Easman (UBU Gallery, New York), Chemical Bank (New York), Paolo Martini (Řím), Miguel Cardia (Portugalsko), Ann Gibson, (Baltimore, USA), Ivan Karp (OK Harris Gallery, New York) a Madonna.

Unbearables New York
Unbearables jsou “protazímní autonomní zónou” protagonistů černého humoru. Sdružili se v roce 1985 na Manhattanu v New Yorku, kde byla ústředním tématem literatura a mrtvá americká kultura. Vydali již několik antologií na rozličná témata. Do Prahy v rámci výstavi zavítají tito členové Unbearables: Ron Kolm, George Spencer, Carol Wierzbicki, Steve Bennett, Jjim Fleming, Bonny Finberg,Steve Dalachinsky Bernard Meisler.

PROGRAM AKCÍ
TALKING AT YOU - PROMLOUVÁNÍ
The Fusion Art Of Shalom Tomas Neuman
srpen—listopad 2011

Národní galerie v Praze — Veletržní palác
Praha 7 - Holešovice, út-ne 10:00-18:00, www.ngprague.cz
19.8. — 18.9. 2011
5. patro, vstup v rámci stálé expozice - série Amerika
18.8. 2011, 18:00 h
Vernisáž a performance se speciálním hostem, skladatelem a hudebníkem Jeanem Voguetem.
8.9. 2011, 17:30 h
Společná performance v rámci výstavy s členy PEN Praha a Unbearables (New York).
Unbearables (New York): Ron Kolm, George Spencer, Carol Wierzbicki, Steve Bennett, Jjim
Fleming, Bonny Finberg, Steve Dalachinsky.
PEN Prague: Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Jiří Stránský, Marcella Marboe, Irena Obermannová,
Martin Vopěnka, Zdena Bratršovská, František Hrdlička.

Americké centrum
Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana, po-čt 13:00- 16:00, vstup volný
6.—30.9. 2011
Výstava fotografií “multi-sensorních” děl, instalací a performancí Shaloma Tomase Neumana. 

Galerie La Femme
Bílkova 2, Praha 1 — Staré město, otevřeno denně 10:00-18:00, vstup volný, www.glf.cz
21. — 30.9. 2011
Série Amerika — Výběr děl z této série.

Tina B. Festival současného umění v Praze
Atomový kryt v podzemí hotelu Jalta , Václavské náměstí 45, Praha 1
otevřeno denně 10:00 — 19:00, vstup volný, www.tina-b.cz
20.10. — 13.11. 2011
Neo Nuky Madonna - Multisensorická instalace s video projekcí, světlem a zvukem.

HUB Praha
Drtinova 10, Prague 5 - Smíchov, vstup: 50,- CZK, zdarma pro členy HUB a PEN Praha
www.prague.the-hub.net
5.9. 2011, 19:00 — 21:00
Unbearables (New York) & PEN Praha - setkání a diskuse