Na frontě studené války - Československo 1948-1956

Kdy: 04.11.2009 - 20.11.2009
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Výstava je věnována tisícům neznámých spoluobčanů, kteří se po únoru 1948 rozhodli ze zahraničí aktivně bojovat proti komunistické moci v Československu.

Výstava „Na frontě studené války - Československo 1948-1956“, připravená Ústavem pro studium totalitních režimů a dalšími institucemi, je věnována tisícům neznámých spoluobčanů, kteří se po únoru 1948 rozhodli ze zahraničí aktivně bojovat proti komunistické moci v Československu.

Na hranici mezi Východem a Západem probíhaly v letech 1948-1956 dramatické střety studené války. Tajné operace exilových zpravodajských skupin jsou v současnosti prakticky zapomenuté. Dnes hledáme jejich význam pro vývoj naší země i pro tradice boje za svobodu a demokracii.

„V drtivé většině byl náplní práce kurýrů sběr informací, budování sítí spolupracovníků, ukrývání osob, přinášení radiostanic a hledání a výcvik jejich obsluh z místních lidí, převádění lidí a přenášení vzkazů a dopisů za hranice“, popisuje činnost kurýrů PhDr. Prokop Tomek, autor výstavy, který vás provede expozicemi a na jednotlivých panelech vysvětlí historii odboje v době studené války a železné opony.

Tajné operace exilových zpravodajských skupin jsou v současnosti prakticky zapomenuté. Expozice je vytvořena z historických dokumentů, kriticky vyhodnocených informací a fotografií pocházejících z činnosti institucí bývalého komunistického režimu. Cílem výstavy je přiblížit návštěvníkům jejich význam a vyzdvihnout jejich přínos k pozdějšímu vývoji naší země.

Základní tematické okruhy výstavy:

● Vznik, vývoj, struktura zahraničního zpravodajského odboje, jeho organizátoři, cíle a výsledky.

● Různé formy přechodů hranic kurýrů a technická i operativní opatření proti nim.

● Osobnosti z řad kurýrů a jejich technické vybavení.

● Konkrétní případy perzekuce obyvatel Československa, kteří se na činnosti kurýrů podíleli.

● Struktury bezpečnostního aparátu StB, SNB a PS, které stály proti zahraničnímu odboji

● Dobová propaganda a reakce režimu.

Více informací o výstavě, včetně jednotlivých panelů najdete na webové stránce Ústavu pro studium totalitních režimů.

Po zahájení výstavy bude následovat přednáška amerického historika Benjamina Frommera, stipendisty Fulbrightova programu z Northwestern University v Illinois na téma: Studená válka z americké perspektivy.

Výstava bude v Americkém centru otevřena od 4. 11. 2009 do 20. 11. 2009, od pondělí do čtvrtka, 13:00 – 16:00 hodin.