Osobní příběhy lidí bez domova

Kdy: 29.06.2010 - 09:30 - 16:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Michiganský program dává bezdomovcům příležitost pro sebevyjádření – skrze osobní příběhy, umění, poezii, fotografii a píseň

Občanské sdružení Naděje a Michiganské historické muzeum pořádají ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze společný seminář s názvem „Paměť jako nástroj sociálního posílení - Dvacet let sociálních služeb Naděje“.

Na semináři představí americká expertka na orální historii Martha A. Bloomfield inovativní umělecký program Michiganského historického muzea, který dává možnost projevu současným a bývalým bezdomovcům v Michiganu skrze osobní příběhy, umění, poezii, fotografii a píseň, a přispívá tak k vytvoření společnosti, která nevylučuje žádnou skupinu. O projektu také promítne dokument „Váš příběh a můj; Osobní historie a umění jako nástroje společenského posílení a začlenění“, což je i název samotného projektu.

Michiganské historické muzeum při realizaci tohoto projektu  na spolupracovalo s Advent House Ministries (Služba adventního domu), denním stacionářem pro chudé a bezdomovce. Program využíval gramotnost a základní stavební kameny dějin – osobní příběhy, artefakty, historické dokumenty a rodinné fotografie – a umění jako nástroje pomoci pro zmíněné obyvatele komunit, kteří jsou vážně ohroženi ztrátou své identity. Tento projekt byl financovaný organizací Michigan Humanities Council and byl podpořen Friends of Michigan History.

Martha A. Bloomfield přijíždí do České republiky na mezinárodní kongres orální historie, který se koná v Praze od 7. do 11. července. Tato konference je tradiční komunikační platformou pro odborníky a zájemce z oblasti orální historie, kteří se čítají přibližně ze 70 zemí světa a sdružují se z velké části pod hlavičkou Mezinárodní asociace orální historie - International Oral History Association.

Na semináři v Americkém centru bude hovořit Ilja Hradecký, zakladatel občanského sdružení Naděje, o dvacetileté historii tohoto sdružení, která pomáhá lidem bez domova a dalším potřebným lidem  v Praze a několika dalších městech. Mluvit se bude o vývoji a rozvoji práce na pomoc bezdomovcům, o profesní přípravě pracovníků a zkoumání životních příběhů lidí. Vystoupení doprovodí promítáním filmu Trvalé bydliště Praha, který natočil režisér Ivo Bystřičan.

Seminář bude doprovázet výstava tématických fotografií Jana Přerovského.

Seminář bude simultánně tlumočen do češtiny a angličtiny.

Další informace může podat Aftab Hlladíková – e-mail: aftab.hladikova@gmail.com, tel.: 777 770 894