Současná zahraniční politika USA

Kdy: 18.02.2010 - 16:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Panelisté zleva: Miloš Balabán, Otto Pick a Peter MacDonagh. Foto Michal Štichauer

Panelová diskuze ve spolupráci s CESES FSV UK.

Diplomaté, odborníci na zahraniční politiku a novináři debatovali 18. února 2010 o současné zahraniční politice Spojených států a společně se ohlédli za prvním rokem prezidenta Baracka Obamy v Bílém domě. Panelovou diskusi nazvanou “Současná zahraniční politika USA: Rok poté” spoluorganizovaly Středisko bezpečnostní politiky CESES Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Americké centrum při Velvyslanectví USA. 

Program zahájila chargé d'affaires Velvyslanectví Spojených států v Praze Mary Thompson-Jonesová, která shrnula poslední americké zahraničně-politické iniciativy. Chargé d’affaires připomněla loňský projev Baracka Obamy v Praze, ve kterém americký prezident  představil svou vizi světa bez jaderných zbraní, potvrdil pevné spojenectví Spojených států a Evropy a zdůraznil potřebu prohlubování spolupráce v oblasti ekonomických reforem, klimatických změn a společné bezpečnosti. 

Ředitel CESES Miloš Balabán, který debatu moderoval, nastolil několik otázek týkajících se řešení globální finanční krize, nových center moci a vlivu. Zeptal se také, zda svět bez jaderných zbraní může být opravdu bezpečnějším světem. V diskusi dále vystoupili: Peter MacDonagh, bývalý poradce premiéra Irska, Otto Pick Velvyslanec ČR se zvláštním posláním, Daniel Anýž z Hospodářských novin, Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů a John Vance, zástupce Velvyslanectví USA v Praze.