V zajetí vlastní minulosti

Kdy: 14.10.2010 - 18:00 - 20:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Dokument vypráví příběh příběh Sonji Reich, ženy, která léta vede zdánlivě obyčejný život.

Velvyslanectví USA, Židovské muzeum v Praze a Kartemquin Films si Vás dovolují pozvat na českou premiéru dokumentárního filmu Howarda Reicha "V zajetí vlastní minulosti" a následnou panelovou diskusi za účasti autora a vybraných osobností.

Filmový dokument Prisoner of Her Past (V zajetí vlastní minulosti je neoficiální název pražské premiéry snímku) se zabývá tématem opožděných důsledků traumatu prožitého v dětství, jemuž v širším kulturním kontextu ani v odborné literatuře dosud nebyla věnována větší pozornost.

Pozvání k diskusi přijali: Prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., MUDr. Dana Janotová a Mgr. Helena Klímová, odbornice na problematiku posttraumatické stresové poruchy pražského Rafael Institutu, Lukáš Přibyl, ředitel Evropského institutu odkazu šoa, Michal Frankl, vedoucí Oddělení pro historii šoa Židovského muzea v Praze

Diskusi moderuje: Michaela Sidenberg, kurátorka Židovského muzea v Praze

Filmový dokument Prisoner of Her Past (Howard Reich, Gordon Quinn, Kartemquin Films, USA, 2010, 57 minut) vypráví příběh Sonji Reich, ženy, která léta vede zdánlivě obyčejný život, znenadání však začne propadat děsům vlastní minulosti.  Drobná devětašedesátnice si jednoho mrazivého únorového večera roku 2001 sbalí své svršky do dvou nákupních tašek, pečlivě zamkne dveře svého chicagského bytu a vydá se do neznáma. Policii, která ji vzápětí vypátrá, sdělí, že se ji někdo pokusil zavraždit. Totéž později řekne i ošetřujícím lékařům. Trvá celý rok, než se Sonjin syn Howard Reich, jazzový kritik předního amerického listu Chicago Tribune, dopátrá pravé příčiny nevysvětlitelného lapsu: dozvídá se, že jeho matka trpí posttraumatickou stresovou poruchou v pokročilém stadiu.

Snímek dokumentuje Howardovu cestu k pochopení dosud málo probádaného syndromu a provází jej v nelehkém pátrání po hrůzách matčina zamlčeného dětství. Během tohoto procesu nachází Howard příbuzné, o jejichž existenci neměl sebemenší tušení. Zjišťuje, že v matčině rodišti kdesi ve východním Polsku bylo za války zmasakrováno 12 000 Židů. Sonja byla mezi necelou stovkou těch, kterým se podařilo uniknout. Howard si poprvé v životě uvědomuje její hrdinství, jež je současně hrdinstvím dítěte čelícího hrozným událostem i hrdinstvím ovdovělé ženy, která je ve svém pozdním věku musí prožívat znovu.

V rámci své zkušenosti se Howard setkává také s psychoterapeuty z New Orleans, kteří se věnují dětem přeživším hurikán Katrina. Pomáhají jim zpracovat prožité trauma, aby je nedostihlo v dospělosti, podobně jako Howardovu matku.

Film bude uveden v původním znění se simultánním tlumočením do češtiny, oboustranné tlumočení diskuse je rovněž zajištěno.