Vývojářka firmy Google: Ženy do IT patří

Kdy: 25.11.2009 - 17:30
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Petra Popluhárová přednáší na brněnské Fakultě informačních technologií, uprostřed Lara Aharkava, vpravo profesor Jan Honzík. Foto Velvyslanectví USA

„Neexistuje žádný důvod, proč by se ženy měly vyhýbat počítačovým profesím,“ uvedla softwarová inženýrka společnosti Google Petra Popluhárová během série přednášek „Ženy v IT: Pracovní příležitosti a osobní zkušenosti“, kterou 23. - 25. listopadu Velvyslanectví USA zorganizovalo ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky VŠB-Technické univerzity Ostrava a Fakultou informačních technologií VUT v Brně.

Cílem těchto přednášek bylo přiblížit pracovní příležitosti, které ženám nabízejí informační technologie; v  současnosti totiž nejsou v tomto oboru zastoupeny dostatečně. Statistiky ukazují, že v České republice v oboru informačních technologií pracuje pouze 13 procent žen. „Ve Spojených státech je toto číslo vyšší - 20 procent, což pro informační technologie stále není dobré. Potřebujeme využít potenciál většího počtu žen,“ uvedla Petra Popluhárová.

Ve své přednášce vyvracela mýty a mylné představy, které o profesích spojených s počítači přetrvávají a které mohou ženy odrazovat. „Tvorba softwaru není nudná. Je to velmi kreativní druh práce, který má dopad na řadu uživatelů. Myslím, že je také méně stresující než třeba učitelství. A rozhodně to není samotářská práce, je to dobrý mix individuální a týmové práce. V Googlu navíc máme mnoho příležitostí setkávat se a sdružovat v nejrůznějších zájmových kroužcích,“ dodává expertka.

Petra Popluhárová také vysvětlila, jak a proč Google podporuje diverzitu: “Firma dělá vše pro to, aby vytvořila co nejpříjemnější pracovní prostředí pro nejrůznější typy zaměstnanců a získala tak ty nejlepší odborníky, kteří pocházejí z různého kulturního a sociální prostředí. Různorodí lidé jsou totiž schopni vyvíjet vyhovující software pro různé skupiny uživatelů.” V Googlu fungují podpůrné skupiny pro gay zaměstnance, veterány, Afro-Američany, Asiaty a samozřejmě ženy: “Byla jsem překvapená, kolik žen v Googlu pracuje. Někdy je na schůzích vice žen než mužů.“

Petra Popluharová pracuje v centrále Google v Silicon Valley na vývoji softwaru v týmu Gmail Frontend Engineering. Před přesunem do týmu Gmail Petra pracovala více než tři roky v týmu Web Search na vývoji softwaru pro posuzování výsledků vyhledávání. Do legendárního Googleplexu nastoupila v roce 2005 jako první expert z  “Československa“. Ve svém volném čase se kromě fotografování věnuje také podpoře žen v informačních technologiích - v Googleplexu provádí exkurze středoškolských studentek a propaguje v České republice a na Slovensku stipendium Anity Borg pro talentované studentky technických oborů.

Na přednáškách v Praze a v Brně se o své zkušenosti z nedávné stáže v Googlu podělila Lara Aharkava, studentka Matematicko-fyzikální fakulty UK, která pracovala od května do září v českém týmu v Curychu na projektu iGoogle. Studenty přesvědčovala o tom, že dostat se na stáž v této firmě není tak složité, jak se může zdát.

“Musíte být student alespoň druhého ročníku, musí vám být do 35 let a musíte podat on-line přihlášku na adrese www.google.com/students. Pokud personalisty vaše přihláška zaujme, ozvou se vám telefonicky a absolvujete dvě interview po telefonu, samozřejmě v angličtině,“ vysvětlovala Lara studentům a doporučila v případě prvního neúspěchu pokus o stáž opakovat;  program pro studenty nabízí Google dvakrát do roka. Stáž je podle Petry i Lary nejjednodušší místo, jak se do Google dostat.